تبلیغات
all round - پرونده بازی های سال 2013 (قسمت دوم)

SimCity 2013

به زودی قرار است شاهد یك Reboot دیگر برای یك عنوان بزرگ دیگر و اینبار برای كاربران PC باشیم. مجموعه SimCity از آن دسته بازی های ناب نوستالژی با گذشته ای درخشان هستند كه بهترین حالت یك شهر مجازی زنده را به تصویر كشیده اند. نسخه های پیشین این مجموعه همیشه در نوع خود خاص و تأثیرگذار بوده اند و برای دوستداران بازی های مجازی اولین انتخاب به حساب می آمدند. البته لازم به ذكر است كه تجربه این نسخه تنها در حالت آنلاین امكان پذیر است تا بتوان یك شهر زنده با كاربرانی از تمام نقاط دنیا را كه همان شهرداران و سازندگان بازی به حساب می آیند، به تصویر كشید. برای یك شهردار، همه عوامل موثر نظیر شرایط مناسب یا بحرانی اقتصادی و دیگر فاكتورهای مهم برای اداره شهر مجازی می تواند یك چالش مهم باشد. این بازی قرار است بهترین حالت ممكن از یك شبیه سازی شهرسازی را با موتور قدرتمندش یعنی Glass Box ارائه دهد كه تا كنون نظیر آن دیده نشده باشد.

METRO: Last Light

متأسفانه آینده ای همراه با اما و اگرهای فراوان برای یكی از مورد انتظارترین بازی های سال وجود دارد كه دلیل آن وضعیت مالی نامناسب ناشر است. METRO: Last Light قطعاً از بازی های مهم و مورد انتظار امسال است كه چندی پیش ناشر آن یعنی THQ‌رسماً اعلام ورشكستگی كرده و سهام خود را به فروش گذاشت. چنین شرایطی برای این عنوان واقعاً باعث تأسف است، زیرا تأخیرهای بسیار باعث ایجاد ناراحتی شده و دیگر تحمل یك تأخیر دیگر برای طرفداران این بازی خاص به منزله نابودی است. البته خبرهای خوبی هم به گوش می رسند كه همچنان پروسه ساخت بازی در حال انجام است كه این خبر، خود امیدوار کننده است. از نظر درون مایه و محتوی، Last Light را می توان با دیگر بازی مهم سال كه در قسمت قبل به آن پرداخته شد، یعنی BioShok: Infinite مقایسه كرد. هزاران گفته و ناگفته در این اثر روسی نهفته است كه باعث تمایز آن از دیگر عناوین روز می شود.

God of War: Ascension

پس از پایان بحث برانگیز قسمت سوم از این مجموعه، همه به دنبال نسخه ای اصلی و مناسب برای ادامه خط اصلی داستانی بازی بودیم تا برای سئوالات بی پاسخ خود جوابی پیدا كنیم، اما در نهایت با یك فلش بك بزرگ، به اتفاقات و وقایع قبل از تمام قسمت هایی که تا به حال ساخته شده بودند، فرستاده شدیم. Ascension قرار است روی دیگر قهرمان خشمگین و بی رحم سری را به تصویر بكشد. كریتوس (Kratos) اینبار آن خدای جنگ مغرور و شكست ناپذیر نسخه های قبلی نیست، بلكه شخصیتی به مراتب آرام تر خواهد داشت كه به دنبال انتقام گرفتن از اریز (Ares) به خاطر كشته شدن زن و فرزندش است.

مانند دیگر نسخه های فرعی، قطعاً داستان در این عنوان نیز نقش تأثیرگذاری را ایفا خواهد كرد. نكته قابل بحث اینجاست كه در Ascension دیگر از آن قدرت های خدایی و مافوق بشری خبری نخواهد بود. همین امر قطعاً باعث به چالش كشیده شدن مخاطب خواهد شد، زیرا با توجه به نمایش های بازی تا كنون بسیاری از Bossهای قدرتمند بر سر راه این قهرمان سبز خواهند شد كه از بین بردن آن ها روش خاص خود را خواهد داشت. گیم پلی مهیج و خاص این بازی به همراه گرافیك فوق العاده در 60 فریم قطعاً جذاب تر از پیش خواهد شد كه تجربه آن تنها برای كاربران PS3 در سال 2013 امكان پذیر خواهد بود. لازم به ذكر است كه برای اولین بار در این سری شاهد بخش چندنفره آنلاین هم خواهیم بود كه در نوع خود می تواند جذاب و مهیج باشد.

Gears of War: Judgment

سرانجام در ماه مارچ نوبت به دارندگان كنسول Xbox 360 و بازی انحصاری محبوبشان می رسد كه قرار است پس از گذشت 2 سال با یكی دیگر از نسخه های Gears of War به نام Judgment مواجه شوند. نسخه ای فرعی، اما همچنان مهیج كه اینبار زیر دست سازندگان خوش ذوق People Can Fly شكل گرفته است. پس از پایان شكوهمند سه گانه اصلی، انتظارات از این بازی بسیار بالا رفته است. ظاهراً در Judgment هم قرار است به وقایع قبل از داستان اصلی پرداخته شود. می توان گفت كه نسخه جدید Gears of War‌ هم به صف پررونق عناوین Prequel پیوسته است. اولین نكته ای كه پس از تماشای تریلر بازی شما را آزار می دهد، غیبت قهرمان اصلی مجموعه یعنی مارکوس فنیکس (Marcus Fenix) است كه جای خود را به همرزمانش بیرد (Baird) و کول ‍(Cole) داده است. البته این اتفاق برای مراحلی در GeoW3 هم افتاده بود، اما در این بازی تمركز اصلی روی این دو شخصیت خواهد بود. از آنجایی که PCF عنوانی همچون Bullestorm‌ را در كارنامه خود دارد، ممکن است که شباهت هایی میان Judgment و آن دیده شود، اما آنچه كه مسلم است، نظارت مستقیم و موثر Epic Games روی پروژه ساخت این بازی خواهد بود.

Castlevania: Lords of Shadow 2

2013 را می توان سال بازگشت بزرگان Hack and Slash این نسل نامید. نسخه دوم از سری Lords of Shadow قرار است در همین سال منتشر شود كه واقعاً از هر حیث، عالی به نظر می رسد. هنوز تجربه ناب و منحصر به فرد قسمت اول را در سال 2010‌ فراموش نكرده ایم كه قرار است نسخه ای جدید منتشر شود. داستان بازی، ادامه خط اصلی عنوان قبلی است و قرار است بار دیگر در نقش گابریل (Gabriel) پا به دنیای سایه ها بگذاریم. پس از پایان بازی قبلی، سئوالات زیادی باقی ماندند كه انتظار می رود در ادامه جواب های مناسبی برای آن ها در LoS2 وجود داشته باشند. پایانی بحث برانگیز كه به زمان حال كشیده شد و قهرمان را به یك دراكولای قدرتمند تبدیل نمود.

Total War: Rome II

حتی اگر طرفدار بازی های استرتژی هم نباشید، قطعاً با این نام آشنایی دارید. این سری مانند نامش همه گیر و در بین دوستداران این سبک بسیار محبوب شده است. شاید برترین مجموعه ای كه به رعایت استانداردها و لازمه های یك بازی استراتژی پرداخته، عناوین مختلف سری Total War باشند كه امروزه به منشاء الهامات دیگر سازندگان برای خلق آثاری اینچنینی تبدیل شده است. اما در واقع هیچ كدام حتی نتوانسته اند ذره ای خود را به استانداردهای این سری برسانند و تنها بازی هایی صرفاً تقلیدی به حساب آمده اند. در بین بازی های مختلف Total War قطعاً عنوان Rome از محبوبیت به مراتب بالاتری برخوردار است. اكنون Total War: Rome II با طیف عظیمی از تغییرات، قرار است امسال منتشر شود تا بار دیگر به تعریف استانداردهای جدیدی در این سبك بپردازد. وسعت نقشه ها و دنیای مجازی بازی به شدت بالا رفته و گرافیك آن عالی تر از همیشه به نظر می رسد. تأثیرات فراوان و دستورات متفاوت در راستای پیشبرد گیم پلی بسیار مهم تر از نسخه های پیشین به نظر می رسد. همچین تعداد اقوام و ملت های قابل كنترل به گونه قابل ملاحظه ای افزایش یافته كه قرار است به بهترین نحو ممكن نمایانگر فرهنگ های غنی و متفاوت این جوامع باشد.

The Last of Us

یك اثر خاص، یك انحصاری با كلاس، یك تجربه تكرار ناشدنی و یك شاهکار دیگر از Naughty Dog برای دارندگان PS3 كه قطعاً مهمترین آن هم خواهد بود. برای معرفی این بازی هر گزینه ای به دور از اغراق و بزرگنمایی است، زیرا اثر نامبرده شده اوج خلاقیت و حماسه سرایی یك سازنده برای نسل هفتم به شمار می آید. گزافه گویی نیست اگر بگوییم که پس از انتشار این بازی دیگر به انتهای كار PS3‌ رسیده ایم، زیرا فراتر از این دیگر چه می تواند باشد؟ عناوین بزرگی با محوریت Post-Apocalyptic در این نسل عرضه شده اند، اما به جرأت می توان گفت كه The Last of Us آخر الزمان بازی های کامپیوتری است. از هر چیزی كه برای سنجیدن یك بازی در نظر بگیریم، این عنوان در آخر یا اوج كار قرار می گیرد. داستانی كه شما را لحظه به لحظه حیرت زده می كند یا گیم پلی خاصی كه تمامی المان های كلیدی و موثر را در خود جای داده یا گرافیكی كه اكنون نشان دهنده نمایی از بازی های نسل بعد است به همراه تم و موسیقی به شدت خلاقانه كه اوج هنر یك هنرمند را به رخ می كشد. واقعاً پس از تجربه این بازی دیگر می توان به بازی های این نسل دل خوش كرد و امیدوار بود؟
موضوعات مرتبط : مقالات بازی،


تاریخ : سه شنبه 3 بهمن 1391 | 03:45 ب.ظ | نویسنده : reza mohebi | نظرات