تبلیغات
all round - احمدی: «پایتخت 2» به مراتب با کیفیت‌تر است
احمدی: «پایتخت 2» به مراتب با کیفیت‌تر است
در این سریال نقش بهبود را بازی می‌كنم كه داماد خانواده و جنگلبان است. اجرای این شخصیت كار سختی است؛ چراكه هم باید با لحن مازندرانی حرف بزنم و هم این‌كه یكی از چشمان بهبود چپ است.

مهران احمدی این روزها مشغول بازی در سریال تلویزیونی «پایتخت 2» به كارگردانی سیروس مقدم است. او در این سریال نقش بهبود، داماد خانواده را بازی می‌كند. احمدی معتقد است كیفیت سریال «پایتخت 2» به مراتب بهتر از سری اول آن است؛ با او درباره حضورش در این سریال و دیگر كارهایش به گفت‌وگو نشستیم.


در سال‌های اخیر شما را در نقش‌های متفاوت دیده‌ایم. از چگونگی انتخاب این نقش‌ها برایمان بگویید؟

این خصوصیت در ذات بازیگری است. در سال‌هایی كه من در این حرفه مشغول هستم، تعریف دیگری جز این برای بازیگری پیدا نكرده‌ام. بازیگر كسی است كه توانایی ایفای نقش‌های متفاوت را داشته باشد كه قابل باور هم برای مخاطبان باشد.


با این تعریف كار شما به عنوان بازیگر سخت خواهد بود.

در زمان پیش تولید می‌كوشم خودم را كاملا با شخصیتی كه قرار است بازی كنم، نزدیك كنم و تمرین زیادی می‌كنم تا نقش كاملاً با من عجین شود.

معتقدم نوع بازی در هر اثری باید متفاوت باشد و تماشاگر هم باید متوجه این تفاوت‌ها شود. در واقع این تفاوت‌ها باید قابل مشاهده باشد و تماشاگر باید آنها را حس كند. قرار نیست خودم را مرتب در كارهای مختلف تكرار كنم. ظرافت‌ها در نقش باعث می‌شود شخصیت‌ها رنگ و لعاب متنوعی داشته باشند.


معمولا وقتی بازیگری در خلق یك شخصیت موفق می‌شود، كارگردانان نقش‌های مشابه به او پیشنهاد می‌دهند. به نظرتان چرا بازیگران درگیر چنین معضلی می‌شوند؟

این بخش به توانمندی افراد برمی‌گردد. برخی بازیگران تنبل هستند. من در زمان اجرای یك نقش به اصطلاح كارگری می‌كنم و برای ایفای نقش‌هایم زحمت می‌كشم. شاید باورتان نشود اما ساعت‌ها پیاده‌رویی می‌كنم تا كاملاً شخصیتی را كه قرار است بازی كنم درك كرده و بعد آن را اجرا كنم. یعنی سعی می‌كنم احساس‌های مختلف نقش را ابتدا در خودم پیدا كنم تا بتوانم آن را برای مخاطب هم باورپذیر در بیاورم. همیشه از تكرار پرهیز كرده‌ام. وقتی بازیگر خودش را به یك گونه خاص محدود می‌كند كاملاً به تكرار می‌افتد و برای تماشاگر هم رخوت می‌آورد. هنر یعنی نو شدن و تازگی. بنابراین نسبت به این مساله نباید غفلت كرد.


پس چرا برخی بازیگران این اصول را رعایت نمی‌كنند؟

به نظر من، بازیگری این نیست كه هر فردی بتواند جلوی دوربین بخندد، گریه كند یا حرف بزند، مهدی هاشمی كه استاد من است، می‌گوید محیط اطراف هر بازیگری مملو از نقش‌های متفاوت است. برخی محیط‌شان بزرگ است و بعضی كوچك. متاسفانه برخی بازیگران در حصار محدود خودشان گرفتار هستند. معتقدم نام این افراد را نباید بازیگر گذاشت.


سریال پایتخت چه ویژگی‌ای دارد كه شما را برای بازی ترغیب كرد؟

بزرگ‌ترین ویژگی این سریال كارگردانی سیروس مقدم است. مجموعه تلویزیونی «ثریا» یكی از بهترین كارهایی است كه من تا به حال بازی كرده‌ام. وقتی با مقدم كار می‌كنم، حس خوبی دارم.

از سوی دیگر استانداردهایی كه مقدم در كارهایش لحاظ می‌كند، برایم جذابیت دارد. زمانی كه سری اول پایتخت پخش شد، با احمد مهرانفر تماس گرفتم و به خاطر بازی خوبش تبریك گفتم. من یك دختر دارم كه واقعا این سریال را دوست داشت و علاقه‌مند بود كه من هم در این سریال بازی كنم تا این‌كه شرایط بازی در سری دوم این سریال برایم پیش آمد. شخصیتی كه در این سریال دارم، متفاوت با دیگر نقش‌هایی است كه تا به حال بازی كرده‌ام.

در این سریال نقش بهبود را بازی می‌كنم كه داماد خانواده و جنگلبان است. اجرای این شخصیت كار سختی است؛ چراكه هم باید با لحن مازندرانی حرف بزنم و هم این‌كه یكی از چشمان بهبود چپ است.

قبول كنید حفظ این دو ویژگی كار دشواری است. برای بازی در اولین سكانس واقعا تلاش كردم.


برایتان سخت نیست كه با لهجه مازندرانی صحبت كنید؟

قبلا این لحن را شنیده بودم. ضمن این‌كه سری اول سریال پایتخت الگوی خوبی برایم بود. قبل از این‌كه تصویربرداری شروع شود همراه محسن تنابنده برای انتخاب بازیگران محلی به مازندران آمدم تا بیشتر با این لحن آشنا شوم. از سوی دیگر شب‌ها در خوابگاه با تنابنده و مهران‌فر تمرین می‌كنم. سریال‌های شبكه طبرستان را هم می‌بینم تا بیشتر با لهجه مازندرانی آشنا شوم.


تعامل مقدم با بازیگران چگونه است. تا چه میزان دست شما را زمان اجرای نقش باز می‌گذارد؟

این ویژگی جزو ذات مقدم است. او با دقت بازیگران را راهنمایی می‌كند و به بازیگران احساس امنیت می‌دهد و آنها مطمئن می‌شوند كه پایشان را جای مناسبی گذاشته‌اند. یكی از ویژگی‌های بارز سیروس مقدم، حُسن خلقش است. همین مساله باعث می‌شود كه بازیگر خلاقانه نقشش را اجرا كند.


موضوعات مرتبط : هنرمندان، اخبار هنری،


تاریخ : پنجشنبه 5 بهمن 1391 | 12:57 ب.ظ | نویسنده : reza mohebi | نظرات